2023 Yılı TÜRKPATENT ücretleri, danışmanlık ücreti, araştırma ve inceleme raporu ücretleriyle birlikte tüm patent işlem ücretlerini bulabilirsiniz.2022 yılında olduğu gibi 2023 yılında da,  Etkin Patent olarak tüm Marka, Patent, Faydalı Model ve Tasarım tescil iş ve işlem HİZMET ÜCRETLERİNDE İNDİRİM| KAMPANYA DEVAM ETMEKTEDİR.

Başvuru öncesi ortalama bir bütçe yapmanız için takribi Patent Alma Ücreti toplamı aşağıdadır;

 Resmi TÜRKPATENT başvuru ücreti160 TL (KDV Dahil)
Resmi Patent araştırma raporu ücreti 870 TL (KDV Dahil)
Resmi Patent inceleme raporu ücreti870 TL (KDV Dahil)
Resmi Patent 2.ve 3.inceleme raporu ücreti870 TL (KDV Dahil)
Resmi Patent belge düzenleme ücreti1.050 TL (KDV Dahil)
Resmi Yıllık sicil kayıt ücretleriÖdeme günündeki resmi ücret
Başvuru, Takip ve Danışmanlık Hizmet Ücreti Yazılı olarak teklif gönderilmektedir.

Başvuru aşamasında patent başvuru ücreti, istek halinde ve işlemlerin daha hızlı yürümesi için önerimiz, araştırma raporu ücreti ve inceleme raporu ücreti ve vekil hizmet bedeli başvuru aşamasında  ödenmektedir

PATENT İŞLEM ÜCRETLERİ

PATENT İŞLEM FİYATLARI ( Resmi Türk Patent Fiyatları KDV dahildir.)

Hizmet TürüResmi ÜcretlerHizmet FiyatlarıToplam Maliyet
Patent Başvuru Ücreti160 TLTeklif AlınızTeklif Alınız
Patent Belgesi Düzenleme Ücreti1.050 TL750 TL1.935 TL (KDV Dahil)
Ek Patent Belgesi Düzenleme Ücreti1.050 TL750 TL1.935 TL (KDV Dahil)
Lisans Verme Teklifi Kayıt ve Yayım Ücreti 80 TL750 TL965 TL (KDV Dahil)
Patent Belgesi Onaylı Sureti Düzenleme Ücreti840 TL750 TL1.725 TL (KDV Dahil)
Ek Süre Talebi Ücreti270 TL750 TL1.155 TL (KDV Dahil)
Patent Başvurusunun Faydalı Model  Başvurusuna Değiştirilmesi Talebi Ücreti 150 TLTeklif AlınızTeklif Alınız
Faydalı Model Başvurusunun Patent Başvurusuna Dönüştürülmesi Talebi için Araştırma Ücreti1.080 TL750 TL1.965 TL (KDV Dahil)
Hakların Yeniden Tesisi Ücreti5.730 TL1.500 TL7.500 TL (KDV Dahil)
İşlemlerin Devam Ettirilmesi Ücreti1.440 TL900 TL2.502 TL (KDV Dahil)
Yayımlanmış Patent Başvuruları veya Patentler için Sicil Sureti Ücreti110 TL750 TL995 TL (KDV Dahil)
Araştırma Raporu Düzenlenmesi Ücreti870 TL750 TL1.755 TL (KDV Dahil)
İnceleme Raporu Düzenlenmesi870 TL750 TL1.755 TL (KDV Dahil)
2. ve 3. İnceleme Raporu Düzenlenmesi Ücreti870 TL750 TL1.755 TL (KDV Dahil)


Patent fiyatları
, danışmanlık hizmet bedeli, araştırma raporu düzenleme ücreti, inceleme raporu ücreti, yıllık sicil kayıt ücreti, bülten yayına itiraz ücretleri ile itiraza karşı görüş ücretler ile toplam patent alma maliyetlerini aşağıda bulabilirsiniz.

Etkin Patent olarak Öncelikle belirtmek gerekir ki, resmi TÜRKPATENT ücretleri her yerde aynıdır veya aynı olmak zorundadır. Üstelik resmi TÜRKPATENT fiyatları KDV DAHİL fiyatlardır. Ancak kimi şahıs ve firmalar bunlara etik olmasa da yeniden KDV ekledikleri gözlemlenmiştir. bu tür durumlara özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz.

Tüm marka başvuru ve tescil işlem ücretlerini Marka Tescil Ücreti sayfamızdan tasarım tescil işlem ücretlerini ise Tasarım Tescil Ücreti sayfamızdan inceleyebilirsiniz.


Yine şahıs ve vekil patent firmalarının danışmanlık ve hizmet ücretlerinde doğal olarak farklılık bulunabilir. Ancak verilen hizmet, bilgi ve deneyim ve referansların özellikle dikkate alınmasını ve teklif aşamasında toplam maliyetleri mutlaka yazılı olarak almanızı ve değerlendirmenizi buna göre yapmanızı öneriyoruz.

 Etkin Patent fiyatlandırma konusunda %100 şeffaf davranmakta, tüm işlem maliyetlerini web sayfasında yayınlamaktadır.

Patent başvurularında; başvuru aşamasında ödenen ücretler, süreç içinde ödenen ücretler ve tescil sonrası ödenmesi gereken ücretlerden oluşmaktadır.

Başvuru aşamasında ödenen Patent Başvuru Ücreti ve diğer ücretler şunlardır.

PATENT BAŞVURU ÜCRETİ

Resmi TÜRKPATENT Patent Başvuru Ücreti160 ₺
Resmi TÜRKPATENT Araştırma Raporu  Ücreti870 ₺
Vekil Hizmet Ücreti (Başvuru, Danışmanlık, Takip vs)Patent dokümanlarının incelenmesi sonrası belirlenmektedir.

 
Açıklamalar:

1. Patent başvuru dokümanlarının  tarafımıza ulaşmasından sonra buluş ve verilecek hizmetler netleştirildikten sonra hizmet ücretleri yazılı olarak bildirilmektedir.


2. Örneğin Teknik resimlerin müvekkil veya tarafımızca yapılması ücretlerde değişkenlik yaratmaktadır. Yine tarifnamenin hazırlaması, yerinde inceleme, seyahat vs. iş ve işlemler danışmanlık hizmet ücretlerini etkilemektedir.


3. Patent başvuru süresince her işlem için hem TÜRKPATENT hem de patent firmaları ayrı ayrı ücret almaktadır. 


4. Örneğin Patent araştırma raporunun düzenlenmesi talebi ve ücreti başvuru aşamasında yapılabileceği gibi, sonradan da  yasal süre içinde olmak kaydıyla başvuru/ödeme yapılabilir. 


5. Etkin Patent özellikle araştırma raporu talep ve ödemeleri başvuru aşamasında ödenmesini daha yara bulmaktadır. En azından sonradan bu işlem için fazladan hizmet ücreti ödememiş olacaktır.


Sonuç olarak, başvuru aşamasında verilen hizmetler ve istenen resmi TÜRKPATENT ücretleri ve bu işlem için istenen hizmet ücretlerini, süreç içindeki araştırma  ve inceleme rapor maliyetlerini,  başvuru tarihinden sonraki 3. yıl başı itibariyle ödenecek sicil kayıt ücreti ve buna ilişkin  takip ve hizmet ücretlerini, kısacası başvurudan belgenin teslimine kadar olan tüm iş ve işlemler için yazılı teklif almanızı ve karşılaştırmayı bunun üzerinden yapılmasını öneriyoruz.  

PATENT YILLIK SİCİL KAYIT ÜCRETLERİ

PATENT İŞLEM FİYATLARI ( Resmi Türk Patent Fiyatları KDV dahildir.)

Hizmet Türü Resmi Ücretler Hizmet Fiyatları Toplam Maliyet
Patent Başvuru Ücreti 160 TL Teklif Alınız Teklif Alınız
Patent Belgesi Düzenleme Ücreti 1.050 TL 750 TL 1.935 TL (KDV Dahil)
Ek Patent Belgesi Düzenleme Ücreti 1.050 TL 750 TL 1.935 TL (KDV Dahil)
Lisans Verme Teklifi Kayıt ve Yayım Ücreti  80 TL 750 TL 965 TL (KDV Dahil)
Patent Belgesi Onaylı Sureti Düzenleme Ücreti 840 TL 750 TL 1.725 TL (KDV Dahil)
Ek Süre Talebi Ücreti 270 TL 750 TL 1.155 TL (KDV Dahil)
Patent Başvurusunun Faydalı Model  Başvurusuna Değiştirilmesi Talebi Ücreti  150 TL Teklif Alınız Teklif Alınız
Faydalı Model Başvurusunun Patent Başvurusuna Dönüştürülmesi Talebi için Araştırma Ücreti 1.080 TL 750 TL 1.965 TL (KDV Dahil)
Hakların Yeniden Tesisi Ücreti 5.730 TL 1.500 TL 7.500 TL (KDV Dahil)
İşlemlerin Devam Ettirilmesi Ücreti 1.440 TL 900 TL 2.502 TL (KDV Dahil)
Yayımlanmış Patent Başvuruları veya Patentler için Sicil Sureti Ücreti 110 TL 750 TL 995 TL (KDV Dahil)
Araştırma Raporu Düzenlenmesi Ücreti 870 TL 750 TL 1.755 TL (KDV Dahil)
İnceleme Raporu Düzenlenmesi 870 TL 750 TL 1.755 TL (KDV Dahil)
2. ve 3. İnceleme Raporu Düzenlenmesi Ücreti 870 TL 750 TL 1.755 TL (KDV Dahil)

Patent fiyatları, danışmanlık hizmet bedeli, araştırma raporu düzenleme ücreti, inceleme raporu ücreti, yıllık sicil kayıt ücreti, bülten yayına itiraz ücretleri ile itiraza karşı görüş ücretler ile toplam patent alma maliyetlerini aşağıda bulabilirsiniz.Etkin Patent olarak Öncelikle belirtmek gerekir ki, resmi TÜRKPATENT ücretleri her yerde aynıdır veya aynı olmak zorundadır. Üstelik resmi TÜRKPATENT fiyatları KDV DAHİL fiyatlardır. Ancak kimi şahıs ve firmalar bunlara etik olmasa da yeniden KDV ekledikleri gözlemlenmiştir. bu tür durumlara özellikle dikkat etmenizi öneriyoruz.

Tüm marka başvuru ve tescil işlem ücretlerini Marka Tescil Ücreti sayfamızdan tasarım tescil işlem ücretlerini ise Tasarım Tescil Ücreti sayfamızdan inceleyebilirsiniz.

Yine şahıs ve vekil patent firmalarının danışmanlık ve hizmet ücretlerinde doğal olarak farklılık bulunabilir. Ancak verilen hizmet, bilgi ve deneyim ve referansların özellikle dikkate alınmasını ve teklif aşamasında toplam maliyetleri mutlaka yazılı olarak almanızı ve değerlendirmenizi buna göre yapmanızı öneriyoruz. Etkin Patent fiyatlandırma konusunda %100 şeffaf davranmakta, tüm işlem maliyetlerini web sayfasında yayınlamaktadır.Patent başvurularında; başvuru aşamasında ödenen ücretler, süreç içinde ödenen ücretler ve tescil sonrası ödenmesi gereken ücretlerden oluşmaktadır.Başvuru aşamasında ödenen Patent Başvuru Ücreti ve diğer ücretler şunlardır.

PATENT BAŞVURU ÜCRETİ

Resmi TÜRKPATENT Patent Başvuru Ücreti 160 ₺
Resmi TÜRKPATENT Araştırma Raporu  Ücreti 870 ₺
Vekil Hizmet Ücreti (Başvuru, Danışmanlık, Takip vs) Patent dokümanlarının incelenmesi sonrası belirlenmektedir.

 Açıklamalar:1. Patent başvuru dokümanlarının  tarafımıza ulaşmasından sonra buluş ve verilecek hizmetler netleştirildikten sonra hizmet ücretleri yazılı olarak bildirilmektedir.2. Örneğin Teknik resimlerin müvekkil veya tarafımızca yapılması ücretlerde değişkenlik yaratmaktadır. Yine tarifnamenin hazırlaması, yerinde inceleme, seyahat vs. iş ve işlemler danışmanlık hizmet ücretlerini etkilemektedir.3. Patent başvuru süresince her işlem için hem TÜRKPATENT hem de patent firmaları ayrı ayrı ücret almaktadır. 4. Örneğin Patent araştırma raporunun düzenlenmesi talebi ve ücreti başvuru aşamasında yapılabileceği gibi, sonradan da  yasal süre içinde olmak kaydıyla başvuru/ödeme yapılabilir. 5. Etkin Patent özellikle araştırma raporu talep ve ödemeleri başvuru aşamasında ödenmesini daha yara bulmaktadır. En azından sonradan bu işlem için fazladan hizmet ücreti ödememiş olacaktır.Sonuç olarak, başvuru aşamasında verilen hizmetler ve istenen resmi TÜRKPATENT ücretleri ve bu işlem için istenen hizmet ücretlerini, süreç içindeki araştırma  ve inceleme rapor maliyetlerini,  başvuru tarihinden sonraki 3. yıl başı itibariyle ödenecek sicil kayıt ücreti ve buna ilişkin  takip ve hizmet ücretlerini, kısacası başvurudan belgenin teslimine kadar olan tüm iş ve işlemler için yazılı teklif almanızı ve karşılaştırmayı bunun üzerinden yapılmasını öneriyoruz.  

PATENT ARAŞTIRMA RAPORU ÜCRETİ

Türk Patent ve Marka Kurumu’ na online başvuru aşamasında veya sonrasında Patent Araştırma Raporu ücreti ödenmesi yasal zorunluluktur. Aksi halde başvuru geri çekilmiş sayılmaktadır.


Etkin Patent olarak buluş ve buluşları teşvik etmek ve daha çok patentin ülkemize ve ülke ekonomimize kazandırmak için danışmanlık ve hizmet ücretlerinde İNDİRİM uygulamaktadır. Buna göre;

Şahıslar İçin Patent Araştırma raporu Ücreti şu şekildedir:

Patent Araştırma Raporu Ücreti (TÜRKPATENT)870 ₺ (KDV Dahil)
Etkin Patent Hizmet Bedeli 885 ₺ (KDV Dahil)
Toplam Maliyet1.755 ₺ (KDV Dahil)

Tüzel Kişiler İçin Patent Araştırma raporu Ücreti şu şekildedir:

Patent Araştırma Raporu Ücreti (TÜRKPATENT)1.780 ₺ (KDV Dahil)
Etkin Patent Hizmet Bedeli885 ₺ (KDV Dahil)
Toplam Maliyet2.665 ₺ (KDV Dahil)

PATENT İNCELEME RAPORU ÜCRETİ


Türk Patent ve Marka Kurumu’ na online başvuru aşamasında veya sonrasında Patent İnceleme Raporu ücreti ödenmesi gerekmektedir. 


Etkin Patent olarak buluş ve buluşları teşvik etmek ve daha çok patentin ülkemize ve ülke ekonomimize kazandırmak için danışmanlık ve hizmet ücretlerinde İNDİRİM uygulamaktadır. Buna göre;

Şahıslar İçin Patent İnceleme Raporu Ücreti şu şekildedir:

Patent İnceleme Raporu Ücreti (TÜRKPATENT)870 ₺ (KDV Dahil)
Etkin Patent Hizmet Bedeli 885 ₺ (KDV Dahil)
Toplam Maliyet1.755 ₺ (KDV Dahil)
Şirketler İçin Patent İnceleme Raporu Ücreti şu şekildedir:

Patent Başvuruları İçin Kurum Bünyesinde İnceleme Raporu Düzenlenmesi Ücreti(Yukarıdaki sayıların dışındaki Başvurular için)1.780 ₺
Araştırma Raporu Kurum Bünyesinde Düzenlenmiş Patent Başvuruları için Kurum Bünyesinde İnceleme Raporu Düzenlenmesi Ücreti (1.01.52 sayılı satır haricindeki başvurular için)1.780 ₺
Patent Başvuruları için Kurum Bünyesinde 2. ve 3. İnceleme Raporu Düzenlenmesi Ücreti870 ₺


TOPLAM PATENT ALMA ÜCRETLERİ

Başvuru öncesi ortalama bir bütçe yapmanız için takribi Patent Alma Ücreti toplamı aşağıdadır;

 Patent başvuru ücreti160 ₺ (KDV Dahil)
Patent araştırma raporu ücreti 870 ₺ (KDV Dahil)
Resmi Patent inceleme raporu ücreti870 ₺ (KDV Dahil)
Resmi Patent 2.ve 3.inceleme raporu ücreti870 ₺ (KDV Dahil)
Patent belge düzenleme ücreti1.050 ₺ (KDV Dahil)
Yıllık sicil kayıt ücretleriÖdeme günündeki resmi ücret
Başvuru,Takip ve Danışmanlık Hizmet Ücreti Verilecek hizmete göre başvuru aşamasında 7.500 ₺-9.000 ₺ arasında değişmektedir.


Başvuru aşamasında patent başvuru ücreti, istek halinde ve işlemlerin daha hızlı yürümesi için önerimiz, araştırma raporu ücreti ve inceleme raporu ücreti ve vekil hizmet bedeli başvuru aşamasında  ödenmektedir. 

Her patent ile ilgili iş ve işlem için hem TÜRKPATENT hem de vekil ve danışman firmalar ücret almaktadır. Dolayısıyla başvuru öncesi süreç içinde tüm resmi ve hizmet ücretleri ayrı ayrı yazılı isteyiniz. Karşılaştırmayı da tüm işlem maliyetlerinin bütünü üzerinden yapmanızı öneriyoruz.


Patent alma ücretinin için en önemli rakamlardan birisi de  patent firma veya patent vekillerince alınan başvuru, izleme ve danışmanlık hizmet ücretleridir.

Doğal olarak hizmet ücretleri firmalara göre farklılık göstermektedir.


Etkin Patent daha fazla buluşun ekonomimize kazandırmak için marka, tasarım ve faydalı model hizmet ücretlerinde olduğu gibi patent başvuru ve danışmanlık hizmet ücretlerinde de  İNDİRİM UYGULAMAKTADIR.


Etkin Patent olarak, başvuru dokümanların SMK hükümlerine uygun olması durumunda oldukça düşük miktarda hizmet ücreti almaktadır.


Ancak tarifname, istemler ve özellikle teknik resimlerin tümünün tarafımızca yapılması, müşteri bizzat iş yerinde ziyaret vb. harcanacak emek ve zamanın durumuna göre bu fiyatlar biraz daha değişmektedir.


Ortalama bir bütçe oluşturmanız için;

Etkin Patent’ in itirazlar hariç başvuru ve danışmanlık hizmet ücreti 3.500-5.000 ₺+KDV aralığında düşünebilirsiniz. 

(Seyahat, Konaklama, işyeri ziyaretleri, harcanacak ortalama emek ve zamana göre ücretler değişebilir.)


Patent başvuru yapmadan önce özellikle, buluşun açık, net ve anlaşılır bir tarifname, tamamen tarifnameye bağlı kalmak kaydıyla yenilik ve korumaya değer unsurların yazıldığı istemler ve varsa buluşu  anlatmaya yardımcı olan teknik resimlerin hazırlanması oldukça önemlidir.


Dolayısıyla patent başvuru dosyasının hazırlık aşaması bilgi ve deneyim gerektirmektedir. Başvuru sahipleri bizzati kendileri hazırlayabileceği gibi patent vekili veya danışmanlardan yardım alabilirler. Dahası özellikle tarifname ve istemleri, başvuru sürecinde veya sonrasında lehe/aleyhe itiraz  ve dava aşamalarında oldukça önemli yer tuttuğundan  özellikle buluş konusunda konusunda bilgili ve deneyimli olan patent uzmanlarınca hazırlanmasını öneriyoruz.

author-avatar

Bülent AYDIN

2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucu ortağı olup, 18 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Ayrıca, marka şehir proje kapsamında patent, web tasarım, emlak, OSGB hizmet alanlarında, kendisi ve sahibi olduğu Etkin Patent nam ve hesabına 2014 yılında 210 adet yeni marka geliştirmiş ve bu markaların tümü kendisine özel web sayfaları ve sosyal medya hesaplarıyla birlikte aktif olarak hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir