Giriş

Marka tescil süreci süresi ne kadar, tescil aşamaları nelerdir, yayına itirazlar, YİDK itirazlar, tescil belgesinin teslimine kadar olan süreç anlatılmaktadır. Öncelikle Marka tescil başvuru öncesi ayrıntılı bir şekilde marka tescil sorgulama yapılmalı ve markanın mutlaka yol haritası hazırlanmalıdır.  

Marka Tescil Süresi

Marka tescil başvuru tarihi itibariyle koruma altındadır. Marka tescil başvuru yapıldıktan sonra takriben 3-30 gün içinde yayın veya red kararı çıkmaktadır. Yayın  kararı verilen markalar  iki ay süresince markalar bültenin yayınlanarak üçün tarafların denetimine tabi tutulur. Bu iki aylık süre içinde herhangi bir itiraz olmazsa marka tescil başvurunuz kesinleşir.

Marka tescil başvurusunun kesinleşmesine müteakip  Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından takriben 10-15 gün içinde başvuru sahibine marka tescil belge ücretinin ödenmesi veya varsa başkaca noksanları içerren yazısı gönderilmektedir.

Marka tescil belge ücretinin ödenmesine müteakip bir hafta içinde marka tescil belge aslı vekil firmaya gönderilmektedir.

Özet olarak itiraz olmaması halinde 4-5 ay, itiraz olması halinde bu süre 12-18 aya kadar uzayabilir.

Marka Tescil Süreci

Barka tescil süreci başvuru ile başlamaktadır. Marka ibaresini ayırt edici niteliklerine göre kimi marka 2-3 gün kimi, zaman da 4-5 ay  sonra karar çıkabilmektedir. Markanın markalar bülten yayın süresi 2 aydır.

Marka tescil başvuru yayınına itirazlar olması halinde ise süreç ve süre takriben 6-12 ay uzamaktadır. Marka yayına itirazlar öncelikle Türk Patent ve Marka Kurumu itirazlar birimi tarafından inceleme ve değerlendirme yapılarak ilgili itirazlar sonuçlanır.

Tarafların ilgili itiraz sonucundan tatmin olmaması veya ilgili mevzuatlara uygun olmadığı kanaati olması halinde bu kez YİDK (Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Kurulu) nezdinde karara itiraz edilir. YİDK itirazları takriben 4-6 ay içinde sonuçlanmaktadır. İlgili itiraz hakkında YİDK tarafından verilen kararlar kesinleşmiş kararlardır. Bu karara taraflar ancak yine en fazla iki ay için ilgili Fikri ve Sınai Mülkiyet Mahkemelerinde YİDK İptal davası açabilirler.


Marka yayına itirazların ilk itirazlar biriminde sonucuna yeniden YİDK nezdinde itiraz edilmemesi halinde süreç sadece 3-4 ay uzamakta, ancak itiraların YİDK’ e taşınması ve hatta Mahkemelere konu olması halinde ise kimi durumlarda süre 3-4 yılı bulabilmektedir.


Sonuç olarak marka tescil başvuru yapmadan önce mutlaka konusunda uzman ve deneyimli  vekil firmalardan yazılı ve ayrıntılı rapor almanız olası riskler  nedeniyle uğranabilecek maddi ve manevi zararlardan sizi koruyacaktır.


Etkin Patent olarak marka tescil başvuru öncesi marka tescil sorgulama, araştırma ve yol haritası titizlikle hazırlanmakta ve yazılı olarak müvekkillerine ulaştırılmaktadır. Gelecekte bugünden önemsemediğiniz küçük ayrıntıların bile katlanılması güç maddi ve manevi zararlara sebep olabileceğini unutmamanız gerekir.


Etkin Patent hizmet verdiği binlerce müvekkillerine  ait binlerce  marka tescil başvurusu için hazırlamış olduğu yol haritalarında  % 100 isabet sağlayarak müvekkillerine önemli kazançlar sağladığı gibi olası büyük risklerden de korumasının gururu yaşamaktadır.


Ayrıca Etkin Patent olarak hem bireysel olarak iş gören Avukatlara ve Hukuk ofisi olarak hizmet veren ofislerin müvekkillerine ait marka tecavüzü, iltibas ve hükümsüzlük davalarına   danışmanlık hizmeti de vermektedir. Dava öncesi mütalaa hazırlandığı gibi dava sürecinde veya bilirkişi raporlarının incelenmesi ve bu raporlar hakkında görüşler de hazırlamaktadır.


Bu güne kadar çözüm ortaklarımız  olan Avukat ve Hukuk ofislerine verdiğimiz danışmanlık ve  mütalaalar da da oldukça yüksek oranda isabet oranına sahip olmak bizleri gururlandırmaktadır.

Konu hakkında ayrıntılı bilgi ve çözüm ortaklığı için iletişim adreslerimizi kullanabilirsiniz.

author-avatar

Bülent AYDIN

2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucu ortağı olup, 18 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Ayrıca, marka şehir proje kapsamında patent, web tasarım, emlak, OSGB hizmet alanlarında, kendisi ve sahibi olduğu Etkin Patent nam ve hesabına 2014 yılında 210 adet yeni marka geliştirmiş ve bu markaların tümü kendisine özel web sayfaları ve sosyal medya hesaplarıyla birlikte aktif olarak hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir