TPE Marka sorgulama, Türk Patent, nedir nasıl yapılmalı, nelere dikkat edilmeli, Vekillerimizden marka patent isim araştırma için Ücretsiz yardım alabilirsiniz. TPE Marka sorgulama işlemleri çoğunlukla tıpkı alan adı gibi sorgulanmaktadır.

İşte asıl tehlikede burada ortaya çıkmaktadır. Öncelikle TPE marka araştırma yapılan marka ibarelerinin asli ve esaslı unsurunun ne olduğu, kayıtlı mal ve hizmet sınıfları, önceden tescilli markalarla anlam benzerliği olmasa bile fonetik benzerliğinin olup olmadığı,  yine önceden tescilli benzer markaların bilinirliği, tescilli olmasa bile bir başkası tarafından marka niteliğinde kullanılıp kullanılmadığı vb onlarca soruya yanıt bulmadan bir markanın önceden tescilli markalarla benzer olup olmadığı sonucuna ulaşılamaz.

Marka, Patent, Tasarım Tescil
Sorgulama ve Araştırma
TPE Marka Sorgulama                                       
Patent Sorgulama
Tasarım Tescil Sorgulama
Ücretsiz Marka Araştırma
Yurtdışı Marka Araştırma

Bu arada önceden TPE kısaltılması kullanılan Türk Patent Enstitüsü kurumu 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu’ nun yayınlanmasından sonra Türk Patent ve Marka Kurumu, kısaltması ise Türk Patent  olmuştur.


Dahası TPE marka sorgulama yapılan marka isimlerinin, Türk Patent ve Marka Kurumu (Türk Patent) tescil sürecinde olası benzerlerinin itiraz etmesi veya bir şekilde itiraz edilmeden tescillense bile sonradan bir davaya konu edilmesi halinde muhtemel sonuçları öngörülmeden bir sonuca varmak sonradan telafisi oldukça güç maddi ve manevi kayıplara sebep olacaktır.Bu arada daha ayrıntılı incelediğimiz, tescil kriterleri ve nasıl isim hakkı sorgulama yapılması gerektiğine dair videomuzu Marka Sorgulama başlıklı yazımızdan incelemenizi öneriyoruz.


Yine TPE marka araştırma yapılan marka isimleri, tescil başvurusu yapılacak mal ve hizmet grupları içinde farklılık gösterir. Örneğin bir marka ibaresi herhangi bir mal/hizmet gruplarının birisi için ayırt edici gücü oldukça yüksek ama bir başka mal/hizmet grupları için ayırt edici gücü düşük olabilir. Dolayısıyla Türk Patent marka sorgulama yapılacak her marka isim/isimleri kendisine has özellikleri dikkate alınarak  inceleme ve değerlendirme yapılmaktadır.


Türk Patent İsim Hakkı sorgulamalarında, sıklıkla marka isimlerine her ilave eklerin markalara ayırt edicilik kazandırdığı ve benzerliği ortadan kaldırdığı gibi oldukça hatalı bir sonuca varılmaktadır. Onun içindir ki  marka araştırma işlemlerinin mutlaka bir uzman tarafından yapılması ve muhtemel sonuçları mutlaka müşteriye yazılı raporlanması gerekir.


Etkin Patent olarak bugüne kadar marka patent sorgulama yaptığımız marka isimlerinin tümü için mutlaka muhtemel sonuçları önceden müşteriye yazılı olarak raporlanmıştır. Şayet marka tescil süreci ve sonrası risk varsa bunlara yaratıcı çözümler geliştirdikten sonra başvuru yapılmış ve hemen hemen tüm başvurularda itirazlar ve davalar olsa bile öngördüğümüz şekilde sonuçlanmıştır.


Sizde Etkin Patent’ in marka ismi sorgulama hizmetlerinden yararlanmak, marka tescil süreci ve sonrası olası tüm risklerden korunmak istiyorsanız iletişim adreslerimizden marka vekil avukat ve danışmanlarımızdan yardım ve destek alabilirsiniz.


Soru ve görüşlerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Yorumlarınıza elimizden geldiğince yanıtlayarak hem size hem de konu hakkında detaylı bilgileri paylaşmaya çalışacağız.

author-avatar

Bülent AYDIN

2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucu ortağı olup, 18 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Ayrıca, marka şehir proje kapsamında patent, web tasarım, emlak, OSGB hizmet alanlarında, kendisi ve sahibi olduğu Etkin Patent nam ve hesabına 2014 yılında 210 adet yeni marka geliştirmiş ve bu markaların tümü kendisine özel web sayfaları ve sosyal medya hesaplarıyla birlikte aktif olarak hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir