Tescil sorgulama; Türk Patent nezdinde İsim, Marka Tescil Sorgulama, Patent Sorgulama ve araştırma işlemlerini buradan online yapabilirsiniz.İsim, Marka, Patent, Faydalı Model tescil sorgulama ve araştırma işlemlerini ayrı ayrı başlıklar altında incelemeye çalışacağız.

Marka Tescil Sorgulama Ve Araştırma

Kısaca özetlemek gerekirse marka tescili; hizmetlerin ve ürünlerin diğer hizmet ve ürünlerden ayırt edici olmasını sağlayan her çeşit işaretlere denir.

BURADAN, TPE, Türk Patent Enstitüsü veritabanı üzerinden  ön marka Tescil sorgulama ve araştırma yaparak en azından marka tescili düşünülen marka ile önceden tescilli markalarının aynısının var olup olmadığını inceleyerek ön eleme yapabilirsiniz.

Fakat genellikle marka tescilindeki sorunlar benzerlik ve iltibas olduğundan kişisel ve işinin ehli olmayan kimselerce yapılan tescil sorgulama ve araştırma ileride tescil edilmesi düşünülen markanın riskleri konusunda geniş çapta bir bilgi vermez. Uzman Etkin patent marka vekillerince yapılacak değerlendirme; tescil edilmesi düşünülen markanın, önceden tescil edilmiş başka markalarla karışıklık veya genel halk kitlesinde herhangi başka bir markayla çağrışım uyandırıp uyandırmadığı, fonetik bir benzerliğinin olup olmadığı, markanın öne çıkarılmak istenen ürünün ya da hizmeti ne derecede ifade ettiği gibi geniş bir spektrumda yürütülür.

Tescil edilmek istenen marka isminin önceden planlanmış herhangi bir yol haritası olmaksızın yapılacak başvuru, marka bülteninde yayınlandığında üçüncü taraflarca benzerlik ve iltibas nedeniyle yapılabilecek itirazlar marka sahibini maddi ve manevi kayba uğratabilir. Dolayısıyla tecrübeli ve uzman marka vekillerimiz tarafından yapılan ‘marka tescil sorgulama’, markanın yol haritası oldukça titiz hazırlanarak, müşterilerimizin gelecekte olabilecek maddi ve manevi kayıpları önlenebilir.

Bir başka önemli nokta ise Türk Patent Enstitüsü (TPE) marka başvurularını 556 sayılı KHK’ nin 7.madde hükümleri çerçevesinde inceler ve şayet marka aynı veya ayniyet derecesinde benzer ise marka tescil başvurusunu RE’SEN RED edebilir. Lakin karıştırma, çağrıştırma ve anıştırma gibi tehlikeler, marka bülteninde yayınlandığında yapılabilecek itirazların üzerine KHK’ nin 8.madde hükümleri çerçevesinde inceleme ve değerlendirme yaparak karara bağlamaktadır. Bu sebeple şaşırtıcı bir biçimde binlerce marka, bir şekilde takip edilmediğinden karışıklılık ve iltibas yarattığı gerekçesiyle birbirlerini dava etmektedir.

Etkin Patent, marka sahibini yukarıda sayılan sebeplerden zarara uğratmamak için çok titiz ve dikkatli çalışır. Tescil edilmese bile başkası marka niteliğinde kullanılan markanın tescil süresince ortaya çıkabilecek riskler konusunda marka sahibini uyarır. Marka isminin, markanın itibarını zedeleyebilecek farklı dillerde argo vb. gibi anlamlara gelmediğini de araştırır. Ayrıca Etkin Patent, tercih edilen marka isminin asli ve esaslı unsurunun ne olduğu, asli marka unsuruna ilave edilen eklerin gerek markalaşmanızda gerekse de tescil süreci ve sonrasında herhangi bir risk oluşturup oluşturmadığını da raporlamaktadır.

Aşağıdaki  “yorum yaz” formu kullanarak sorularınızı, görüş ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz.

Konuya ilişkin ayrıntılı inceleme ve değerlendirme yaptığımız aşağıdaki yazılarımızın da incelenmesi oldukça yararlı olacaktır

Marka Nedir
Marka Tescil
Marka Tescil Sorgulama
İsim Tescil Sorgulama
TPE Marka Araştırma
TPE Marka Sorgulama

 

PATENT SORGULAMA ve FAYDALI MODEL TESCİL SORGULAMA

Patent sorgulama ve araştırma işlemlerini kendiniz yapabilirsiniz. Ancak işin uzmandan konuya ilişkin yardım ve destek almak sonuca daha kolay ulaşmanızı sağlayacağı gibi, buluşunuzun geliştirilmesine de katkı sağlanmaktadır. Dolayısıyla her zaman marka ve patent vekillerimizden Patent tescil sorgulama ve araştırma için yardım ve destek alabilirsiniz.

Patent konusu iş fikri oldukça önemlidir. Buluş/Patent detaylarını paylaşmasanız bile iş fikrinden yola çıkılarak patente konu buluşunuz bir başkası tarafından aynı veya benzeri tescil edilebilir veya siz başvuru yapmadan kullanılabilir. Onun için ön koruma sağlamadan üçüncü taraflarca paylaşılmamasını özellikle öneriyoruz.

tkin Patent olarak tüm müvekkillerimize ön koruma sağlamadan bizimle dahi paylaşmamalarını öneriyoruz.

Aşağıdaki  “yorum yaz” sayfamız aracılığıyla tarafımıza ulaştırılacak teknik sorularınıza aynı sayfamızdan cevap verildiği gibi, gizlilik gerektiren sorularınızın cevabı ise size özel olarak mail adresinize gönderilmektedir.

Konuya ilişkin ayrıntılı inceleme ve değerlendirme yaptığımız aşağıdaki yazılarımızın da incelenmesi oldukça yararlı olacaktır

Patent Nedir
Patent Sorgulama
Patent Nasıl Alınır
Patent Ücretleri

author-avatar

Bülent AYDIN

2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucu ortağı olup, 18 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Ayrıca, marka şehir proje kapsamında patent, web tasarım, emlak, OSGB hizmet alanlarında, kendisi ve sahibi olduğu Etkin Patent nam ve hesabına 2014 yılında 210 adet yeni marka geliştirmiş ve bu markaların tümü kendisine özel web sayfaları ve sosyal medya hesaplarıyla birlikte aktif olarak hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir