Yeni çıkan Sınai Mülkiyet Kanunu hükümlerince önceden tescilli markayla aynı olan bir marka için bir başkası başvuru ve tescil olanağı oluştu.Bilindiği gibi com tr alan adını almak için ya o alan adını tanımlayan ibareyi taşıyan ticari unvanlı bir şirketiniz olmalı ve/veya “ marka tescil başvuru veya tescil belgesi” ne sahip olmak zorundadır

TESCİLLİ MARKANIN AYNISININ YENİDEN TESCİLİBirçok kişi veya firmanın almak isteyip de alamadığı markaismi. com. tr  alan adını,yeni marka tescil sınıflandırma uygulamaları sayesinde ,artık alabilirsiniz..Şöyleki; daha önce 35.sınıf kapsamında tescilli olan bir marka için sadece o marka sahibi com .tr alan ismini alabiliyordu,Yeni uygulama sayesinde,farklı mal,mal grupları,ve sektör tanımlayarak yapılacak marka tescil başvuruları kabul edildiğinden,her mal,mal,grupları veya sektörler için ayrı ayrı aynı marka ismi ile,ayrı ayrı com. tr alan adı almak mümkün olmaktadır.

Konuyu Daha anlaşılır olması için  3 adet ayrı örnek ile açıklamaya çalışacağız;

1-Örneğin  “marka “ isminde “metal” sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin  35.sınıf (satış hizmetleri) kapsamında marka tescili olmasına rağmen,com.tr alan ismini almamış olsa bile siz farklı mal veya mal grupları veya sektörlerde dahi faaliyet göstermiş olsanız bile,www.marka.com.tr  alan ismini  ne alabilir ne de  kullanabilirdiniz.Şimdi yeni uygulama ile siz 35.sınıf kapsamında “tekstil” sektörüne ait malların satış hizmetleri için marka tesciliniz mümkün olduğundan, bu başvuruya dayanarak www.marka. com. tr alan adını alabilirsiniz..

2-Aynı örnek üzerinden giderek, “marka “ isminde “metal” sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin  35.sınıf (satış hizmetleri) kapsamında marka tescili ve bu marka tesciline dayanarak www.marka.com.tr  alan adını almış  ve kullanıyor olsa bile, sizde yeni uygulama sayesinde, “tekstil” sektörüne ait malların satış hizmetleri “ marka başvurusu yapıp bu başvuru belgesine dayanarak bu kez www.markatekstil.com.tr veya www.markagiyim.com.tr veya www.markabebegiyim.com.tr  veya www.markakonfeksiyon.com.tr  vb.alan isimlerini alabileceksiniz.

3-Yine aynı örnek üzerinden gidersek,“marka “ isminde 25.sınıf kapsamındaki  “her türlü iç ve dış giyim”  veya 35.sınıf (  satış hizmetleri)  kapsamındaki mal/hizmetlerde  marka tescili olan şahıs veya firma www.marka.com.tr alan adını almamış  olsa  bile  siz yeni uygulama ile mal,mal grupları veya sektör ayrımı yaparak  www.marka.com.tr  www.markatekstil.com.tr veya  www.markagiyim.com.tr  vb.alan adını alamaz,kullanamazsınız.Çünkü her iki marka mal/hizmetlerde ilişkili olma,karıştırma ve iltibas olacağından bırakın alan adını almak kullanmak marka haklarına tecavüz oluşturacağından maddi ve manevi tazminatlar dahil ciddi hukuki yaptırımlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Örnek olaylar ile  anlatmaya çalıştığımız gibi,yeni sınıflandırma uygulamaları  bir çok yenilik getirmesine rağmen beraberinde de sorunlarda getirmektedir.. Bu konuda çok dikkatli olmalı ve marka tescil başvuru öncesi mutlaka uzman,deneyimli  patent firmaları,marka vekilleri, marka danışmanları ile iletişim kurmalı ve bunlardan mutlaka yazılı mutalaa alınmalıdır.

Çünkü bu yeni uygulama sayesinde sadece hem com .tr alan adını almak hemde perakende ve toptancı firmaların marka tescil başvurularında doğal olarak patlama yaşanacaktır.

Konuya ilişkin sorularını iletişim adreslerimizden marka uzmanlarımıza sorabilir, bilgi alabilirsiniz.Konuya ilişkin diğer makalelerimizi “marka makale sayfamızdan izleyebilirsiniz.

author-avatar

Bülent AYDIN

2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucu ortağı olup, 18 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Ayrıca, marka şehir proje kapsamında patent, web tasarım, emlak, OSGB hizmet alanlarında, kendisi ve sahibi olduğu Etkin Patent nam ve hesabına 2014 yılında 210 adet yeni marka geliştirmiş ve bu markaların tümü kendisine özel web sayfaları ve sosyal medya hesaplarıyla birlikte aktif olarak hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir