Marka Tescili Sorgulama, Patent, İsim Hakkı , marka tescil araştırmaları online buradan yapabilir, Etkin Patent uzmanlarından ücretsiz yardım alabilirsiniz.Marka tescili sorgulama için Türk Patent ve Marka Kurumu (Türk Patent eskiden TPE kısaltması kullanılmaktaydı.) önceden başvuru ve tescilli tüm markaların olduğu veritabanı üzerinden aşağıdaki linklerden online yapabilirsiniz.

Etkin Patent olarak öncelikle Marka tescili sorgulama yapılacak marka isminin veya logonun hangi mal ve hizmetlerde yani sınıflarda tescil edileceğinin saptandıktan sonra araştırma yapılmasını öneriyoruz. (Marka Sınıflarını inceleyebilirsiniz.)

Bir marka tanınmış olmadıktan sonra farklı sınıflarda tescil edilebilir. Bu arada mal ve hizmetlerde her ne kadar farklı sınıf kodlarında yer almış olsa bile kimi durumlarda birbirleriyle ilişkili mal ve hizmetler olması halinde aynı sınıf kodunda yer almasa bile yine itiraz üzerine ret riski olabileceği göz ardı edilmemelidir.

Örneğin bir marka sadece 25. Sınıf kapsamındaki “her türlü iç-dış giyim” mal gruplarında tescilli olmuş olsa bile, üçüncü taraflarca aynı markanın 35. Sınıf kapsamındaki kısaca (mağazacılık) diye adlandıran son bendinde aynı mal gruplarının kayıtlı olması halinde önceki tescil sahibince yayına itiraz etmesi halinde marka tescil başvurunuz reddedilecektir. Çünkü  önceki markanın mağazası, şubesi ve/veya lisans veya izin üzerine ticaret yapıldığı izlenimi yaratacağından, markalar arasında iltibas olduğu kabul edilerek başvuru reddedilecektir.

Etkin Patent olarak marka tescil sorgulama ve araştırma yapacağınız marka isminin asli ve esaslı unsurunun tespiti, tescil süreci ve itirazlarda önemli olduğundan öncelikle marka hukuki bakımından tespit edilmesi gerekir.

İsim hakkı talep edilen marka örneğinde bulunan unsurların baskın unsurunun ne olduğu, marka isminin ayırt edici niteliği, markaya ilave eklerin tali unsur niteliğinde olup olmadığı, marka isminin vasıfları, ürün, cins, çeşit vb. nitelik bildirir ibareler olup olmadığı ve/veya çok fazla marka ve unvan niteliğinde kullanılması nedeniyle ayırt edici gücünün zayıf olup olmadığı vb. oldukça geniş tescil ve hukuki kriterlerinin konusunda uzman ve deneyimli kişilerden tarafından marka tescil sorgulama ve incelenmesi oldukça yararlı olacaktır.

Kimi zaman küçük bir bilgi dahi olsa sonuçları bakımından oldukça yüksek kazanımlar sağladığını unutmamak gerekir. Genellikle isim hakkı sorgulama yapılacak marka isimleri tıpkı alan adı gibi düşünülmekte, marka tescil araştırma sonuçları da buna göre değerlendirildiğinde oldukça hatalı ve telafisi güç zararlara sebebiyet verebilir. Dahası her yıl binlerce üstelik tescilli marka sahipleri davalık olduklarına göre tek başına tescil kriterlerinin yeterli olmadığı, marka ismi sorgulama ve araştırmalarda marka hukuku ve kabul edilmiş Yargıtay içtihatları gözetilerek incelenmesi oldukça yararlı olacaktır.

Bu arada daha ayrıntılı incelediğimiz, tescil kriterleri ve nasıl isim hakkı sorgulama yapılması gerektiğine dair videomuzu Marka Sorgulama başlıklı yazımızdan incelemenizi öneriyoruz.

Türk Patent’ e başvuru yapılacak  marka ismi için yapılan araştırmalarda, önceden tescilli markalar arasında anlam benzerliği olmasa dahi, kimi durumlarda tek başına fonetik benzerlik bile iltibas tehlikesi olarak kabul edildiğinden, re’sen ve/veya itiraz üzerine ret riski gözetilmelidir.

Etkin Patent olarak sesçil benzerlik ve/veya markanızda yer alan kimi, özellikle sesli harflerin yok edilmesiyle her ne kadar farklı bir anlam yüklendiği düşünülse bile itiraz üzerine iltibas tehlikesinin olduğu sonucuna ulaşılarak marka tescil başvurunuz reddedilebilir. Örneğin Etkin Patent markasının kısaltması olan “EP” ve/veya “E.P” markasının aynı sınıflarda yani hukuki hizmetlerde önceden Etkin Patent’ in bilinirliği nedeniyle bir kısım kullanıcılar için dahi olsa çağrıştırma tehlikesi olduğundan başvurunun ret riski bulunmaktadır.

Diğer bir örnek ise  Etkin Patent adına tescilli “İzmir Patent” markasına benzer olan ve üçüncü taraflarca başvuru yapılan “İzmar Patent” başvurusuna yaptığımız itirazlar Türk Patent ve Marka Kurumu Markalar Dairesi Başkanlığı’nca reddedilmiş, ancak bu karara YİDK nezdinde yaptığımız itirazlar sonucunda anılan marka başvurusu tümden reddedilmiştir.

Yine örneğin “AB” şeklinde tescil varken aynı sınıflarda “A&B” şeklinde başvuru yapılması halinde “&” işareti nedeniyle marka yayın kararı verilebilir ancak önceki “AB” ve/veya “A.B” marka tescil başvuru sahibinin itiraz ve/veya dava konusu yapması halinde başvuru reddedilir veya dava yoluyla hükümsüz kılınabilir.

Sonuç olarak marka sorgulama ve araştırmaların işin uzmanı olan marka vekil ve danışmanları tarafından yapılması ve incelenmesi önemli kazanımlar sağlayabileceği gibi, sonradan olası sorunları ve maddi ve manevi kayıplardan koruyacaktır.

author-avatar

Bülent AYDIN

2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucu ortağı olup, 18 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Ayrıca, marka şehir proje kapsamında patent, web tasarım, emlak, OSGB hizmet alanlarında, kendisi ve sahibi olduğu Etkin Patent nam ve hesabına 2014 yılında 210 adet yeni marka geliştirmiş ve bu markaların tümü kendisine özel web sayfaları ve sosyal medya hesaplarıyla birlikte aktif olarak hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir