Marka Bülteni; Marka başvurularının iki aylık süre ile yayınlandığı bültendir. İtirazlar bu süre içinde yapılmaktadır.

Markalarda İlan Sistemi Nedir?

Marka tescil başvurusu usulüne uygun olarak yapılan ve tescil edilmesini engelleyen herhangi bir neden olmayan marka tescil başvurularının üçüncü kişilerin görüş ve değerlendirmesine açık olmak üzere Resmi Marka Bülteni´nde ilan edilmesidir. Bir marka tescil başvurusunun, tescil edileceğinin resmi olarak kesinleşmesi için Resmi Marka Bülteninde yayınlanarak üç ay ilanda kalması ve bu süre içinde üçüncü kişiler tarafından tescil başvurusuna herhangi bir itiraz gelmemiş olması gerekmektedir. Tescil başvurusuna başvurunun reddi ile sonuçlanacak bir itirazın gelmemiş olması gerekmektedir.

Etkin Patent olarak marka takip ve izleme yaptığımız müvekkillerimiz için her ay ortalama 8-9 bin civarında yayına çıkan markalar markalar bülteninde izlenir ve aynı ve/veya benzer ve/veya iltibas tehlikesi oluşturan markalar müvekkillerimize bildirilir.

Sadece benzer markalara itiraz önerilmez. En önemlisi itirazların muhtemel sonuçları mutlaka raporlanır. Sonuç alıcı olmayacak yayına itirazlar müvekkile önerilmez.

Son zamanlarda sadece hizmet ücreti yaratmak için benzerlilk ve iltibas riski olmayan onlarca başvuruya itiraz edilerek hem marka sahibinden haksız kazanç elde edilirken hem de başvuru sahibine boşu boşuna maliyet yüklemektedir.

Dolayıısyla markanıza benzerlik iddiasıyla yayına itiraz eden patent firmalarına veya vekillerinize itirazın muhtemel sonuçlarının ne olacağını mutlaka yazılı olarak alınız. Çeşitli ihtimallerin öne sürülmesi, TPE belki kabul eder veya diğer mullak ifadeler kullanılıyorsa biliniz ki sadece hizmet ücreti için itiraz edilmekte veya itiraz gerekçelerini bilmemektedir..

Etkin Patent 2014 yılında, müvekkilleri adına markalar bültenin yayınlanan üçüncü taraf başvurularına yaptığı itirazlarda % 90 civarında başarı sağlamıştır.

Sizde markanızın takip edilmesi, markanıza aynı ve/veya benzer marka başvurularınıza uzman vekil avukatlarımızca itirazların yapılması, benzer markalara yapılacak itirazların muhtemel sonuçlarını, neler kazandırabileceği hakkında ayrıntılı bilgileri müşteri temsilcilerimizden alabilirsiniz.

author-avatar

Bülent AYDIN

2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucu ortağı olup, 18 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Ayrıca, marka şehir proje kapsamında patent, web tasarım, emlak, OSGB hizmet alanlarında, kendisi ve sahibi olduğu Etkin Patent nam ve hesabına 2014 yılında 210 adet yeni marka geliştirmiş ve bu markaların tümü kendisine özel web sayfaları ve sosyal medya hesaplarıyla birlikte aktif olarak hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir