İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Elektrik-Elektronik Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cevdet Işıkın geliştirdiği ve seri üretimine yılbaşından sonra başlanarak piyasaya sunulacak elektromanyetik radyasyonu yutan ve yansıtan perde, özellikle baz istasyonlarının etkilerini evlerinde en aza indirmek isteyenler için bir alternatif oluşturacak. Işık, yaptığı açıklamada, yıllar önce kendisini Denizliden arayan 3 çocuklu bir annenin evinin yakınında kurulan baz istasyonu karşısında yaşadığı tedirginliğin kendisini çok etkilediğini belirterek, gerçekleştirdiği akademik çalışmaları topluma yansıtamadığı ve toplum için çözüm üretemediği sürece bundan rahatsızlık duyduğunu, annenin baz istasyonlarıyla ilgili arayışının böyle bir ürünün geliştirilmesi konusunda tetikleyici olduğunu söyledi.

Elektromanyetik dalgaların önüne bir engel konulduğunda güneş ışığının engellenmesine benzer bir durumun söz konusu olduğuna işaret eden Işık, böyle bir engellenmenin iletkenlerin oluşturduğu kafesin gelen dalgalara karşı iletken yüzey etkisi oluşturduğu ve arkasına geçemediği “Faraday Kafesi” teknolojisiyle yapılabildiğini, piyasada buna ilişkin alternatif ürünler bulunduğunu belirtti.

Piyasadaki ürünlerin Avrupa menşeli olduğunu ve güncel hayatta kullanılan perdeden farklı, mikro ölçekte dokunmuş tel ağ gibi perde olduğunu anlatan Işık, “Benim geliştirdiğim bir adım ötesi… Dalgayı yansıtmasının yanı sıra bir miktar da yutmaktadır. Temel çıkış noktamız, normal perdelere benzeyen, vatandaşlarımızın alıştığı, günlük normal perde ihtiyacını karşılayacak, ayrıca önlem de sunabilecek bir perde olabilir mi sorusuydu. Bu şekilde başlayan bir çalışmaydı. Bu çalışmanın sonucunda bu ürün ortaya çıktı. Patent başvurumuzu yaptık. Araştırma raporları geldi, hepsi olumlu. Perde, dışardan gelen radyasyonun tamamını yansıtırken, içerden gelen radyasyonu da büyük miktarda yutuyor” şeklinde konuştu.”

Ayni Tekni̇k Yorgan, Yastık Ve Yatak Astarinda Da Kullanılacak

“Patent koruması altındaki ürünün şu anda Ahsen Tekstil firması tarafından stok üretimi aşamasında olduğunu ifade eden Işık, perdenin satış ve pazarlamasının ise Somrey Tekstil tarafından yapılacağını, elektromanyetik radyasyonu yutan ve yansıtan perdenin model ve desen bazında birtakım iyileştirme çalışmalarının yapıldığını, bu çalışmanın da son aşamaya geldiğini belirtti. Perdenin İtalya ve İspanyadaki bazı firmalara kartela bazında gönderildiğini belirten Işık, yabancı firmaların da ürünün stok üretimine geçmesini beklediğini söyledi. İnsanlarda stres, gerginlikler ve duygu yüklenimlerinin sinirsel sisteminde birtakım elektrik birikmelerine neden olduğuna dikkati çeken Işık, perdede kullanılan tekniğin yorganda, yastıkta ve yatakta da kullanılacağını, üretilecek astarın ortama yayılan tüm elektromanyetik radyasyona karşı olduğu gibi stres nedeniyle vücutta oluşan elektrostatik enerjiyi azaltacağını ifade etti. Işık, söz konusu ürünlerin deneme üretimlerinin yapıldığını ve önümüzdeki aylarda seri üretimi yapılarak piyasaya çıkacağını bildirdi. “YÜZDE 30 İLE 50 ARASINDA FİYAT FARKI OLABİLİR” Perdeyi Bursadaki fabrikasında üretecek olan Ahsen Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Ömer Lütfi Kış da Türkiyede 300 noktaya mal sattıklarını ve perdenin seri üretiminin ardından bu noktalara satış yapacaklarını söyledi. Kış, perdenin fiyatının modeline, desenine ve kalitesine göre değiştiğini, buna göre diğer perdelere oranla yüzde 30 ile 50 arasında fiyat farkı olabileceğini belirterek, “Çok gösterişli, üst seviye ürünleri Telamor markamızla, diğerlerini de Nenis markası adı altında satacağız” dedi.

Elektromanyetik radyasyonu yutan ve yansıtan perde için yaklaşık bir yıldır çalıştıklarını ve en iyi şekilde piyasaya çıkmak istediklerini dile getiren Kış, seri üretime yılbaşından sonra başlayacaklarını, reklam ve tanıtım çalışmalarına seri üretimin ardından başlayacaklarını ifade etti.

Ömer Lütfi Kış, gelen geri dönüşler doğrultusunda üretecekleri perdeyi özellikle annelerin ve hamile bayanların çocuk odalarına almak isteyeceklerini tahmin ettiklerini kaydetti.

İspanya ve İtalyaya ilk üretimleri gönderdiklerinin altını çizen Kış, “Onlar da ilk desenlerimizi merak edip bekliyorlar. Oralarda da distribütörlerimiz var. Bu ülkelere perdeyi distribütörler aracılığıyla satacağız” dedi.

author-avatar

Bülent AYDIN

2005 yılında kurulan Etkin Patent' in kurucu ortağı olup, 18 yıldır Yurtiçi/Yurtdışı şahıs ve şirketlere marka, patent, tasarım başvuru, tescil ve danışmanlık hizmetleri vermektedir. Ayrıca, marka şehir proje kapsamında patent, web tasarım, emlak, OSGB hizmet alanlarında, kendisi ve sahibi olduğu Etkin Patent nam ve hesabına 2014 yılında 210 adet yeni marka geliştirmiş ve bu markaların tümü kendisine özel web sayfaları ve sosyal medya hesaplarıyla birlikte aktif olarak hizmet vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir